بلدوزر چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بلدوزر چیست

بلدوزر چیست؟

بلدوزر یا بولدوزر (که خزنده نیز نامیده می شود) یک ماشین موتوری بزرگ است که روی مسیرهای پیوسته یا لاستیک های بزرگ حرکت می کند و مجهز به یک تیغه فلزی به جلو برای هل دادن مواد: خاک، شن، برف، قلوه سنگ یا سنگ در حین ساخت و ساز است. یا کار تبدیل در صورت نیاز، یک دستگاه قلاب مانند (که چاک دهنده نامیده می شود) را می توان در قسمت عقب نصب کرد تا مواد متراکم را شل کند.

بلدوزرها را می توان در طیف وسیعی از سایت ها، معادن و معادن، پایگاه های نظامی، کارخانه های صنایع سنگین، پروژه های مهندسی و مزارع یافت.

کلمه “بلدوزر” فقط به تراکتور مجهز به تیغه بولدوزر اشاره دارد. گاهی اوقات این کلمه برای سایر تجهیزات حرکت دهنده زمین مانند لودرهای جلو به طور نادرست استفاده می شود.

بلدوزر

انواع بلدوزر ها کدام هستند؟

به طور معمول، بلدوزر ها تجهیزات سنگین ردیابی بزرگ و قدرتمندی هستند. این مسیرها به آنها قابلیت نگهداشت زمین و تحرک بسیار خوبی در زمین های بسیار ناهموار می دهد. مسیرهای عریض به توزیع وزن بولدوزر در یک منطقه بزرگ (کاهش فشار زمین) کمک می کند، بنابراین از فرو رفتن آن در زمین شنی یا گلی جلوگیری می کند. مسیرهای بسیار عریض به عنوان مسیرهای باتلاقی یا مسیرهای کم فشار زمین (lgp) شناخته می شوند. بولدوزر ها دارای سیستم های انتقال هستند که برای استفاده از سیستم مسیر و ارائه نیروی کششی عالی طراحی شده اند.

به دلیل این ویژگی‌ها، بلدوزر ها اغلب در راه‌سازی، ساخت‌وساز، معدن، جنگل‌داری، پاک‌سازی زمین، توسعه زیرساخت‌ها و هر پروژه دیگری که به تجهیزات بسیار متحرک، قدرتمند و پایدار زمینی نیاز دارد، استفاده می‌شود.

نوع دیگر بلدوزر ، بلدوزر چرخ دار است که عموماً دارای چهار چرخ است که توسط سیستم چهار چرخ محرک ، حرکت می کند و دارای سیستم فرمان هیدرولیک و مفصلی است. تیغه در جلوی مَفصلِ، مَفصلی نصب می شود و به صورت هیدرولیکی فعال می شود.ابزار اصلی بولدوزر تیغه و چاک دهنده هستند.

{ می توانید تمامی قطعات بلدوزر کوماتسو و قطعات بلدوزر کاترپیلار را از شرکت آرکادیزل خریداری کنید }

شرکت های تولید کننده بلدوزر

آمار صنعت بر اساس تولید سال 2010 منتشر شده توسط تحقیقات خارج از بزرگراه نشان داد که Shantui بزرگترین تولید کننده بولدوزر بود و بیش از 10000 دستگاه در آن سال یا دو دستگاه از پنج بولدوزر نوع خزنده ساخته شده در جهان تولید کرد. بزرگترین تولیدکننده بعدی برحسب تعداد واحد، شرکت کاترپیلار است که 6400 دستگاه تولید کرد.

کوماتسو D575A را در سال 1981، D757A-2 را در سال 1991 و D575A-3 را در سال 2002 معرفی کرد که این شرکت از آن به عنوان بزرگترین بولدوزر در جهان یاد می کند.

روند استفاده از بولدوزر

در تصویر زیر روند استفاده از بولدوزر را از سال 1800 میلادی تا 2019 میلادی را مشاهده میکنید.

روند استفاده از بلدوزر

سوالات متداول در رابطه بلدوزر

یک بلدوزر در یک روز چقدر خاک می تواند جابجا کند؟

نمیتوان مقدار دقیقی را برای اینکه یک بولدوزر در یک رو چقدر خاک جابجا میکند بیان کرد. چون باید دید شرایط کاری چجوری است.

آیا می شود با بلدوزر حوضچه حفر کرد؟

برای حفر یک حوض با بولدوزر، باید زمین را نقشه برداری کنید، منبع آب را پیدا کنید و از تیغه جلویی برای بیرون راندن خاک از محیط استفاده کنید. برای حفاری خاک و ایجاد تاقچه هایی در طول مسیر از یک ضمیمه بکهو استفاده کنید. از آسترها، سنگ های کوچک و تخته سنگ برای کمک به حفظ آب استفاده کنید.

آیا بولدوزر می تواند درختان را تخریب کرد؟

با ابزارهای مناسب، پاکسازی زمین نیازی به پروژه ای زمان بر، کار فشرده و تخلیه کننده منابع نیست. بولدوزر می‌تواند به انجام سریع کارهایی مانند سرنگونی درختان کوچک، بالا کشیدن کنده‌ها، شانه کردن ریشه‌ها و جمع‌آوری برس و دیگر زباله‌ها کمک کند.

[ پیج اینستاگرام آرکادیزل را دنبال کنید ]

Rate this post
اشتراک گذاری این مقاله
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نیاز به مشاوره دارید؟

اگر مشکلی دارید که نمی توانید در بین مقالات سایت جواب سوال خود را پیدا کنید، حتما با ما مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
top