تاریخچه بلدوزر از بدو تولد تا سال 2021

تاریخچه بلدوزر

تاریخچه بلدوزر

اولش چی بود؟

راه حلی برای کشاورزان یا راه حلی برای کارگران ساختمانی؟

اگرچه مشخص نیست که واقعاً چه کسی اولین بلدوزر را اختراع کرده ، تیغه بیل بلدوزر مدت ها قبل از اولین تراکتورهای موتوری وجود داشته است. در واقع، اولین بولدوزرهای چوبی تیغه‌ای با نیروی قاطر یا اسب بودند و برای جابجایی خاک و همچنین زمین ناهموار برای کاشت مزارع … برای کشاورزان استفاده می‌شدند.

 

تاریخچه بلدوزر

تاریخچه اولین بلدوزر

برخی می گویند اولین بلدوزر در سال 1904 توسط بنجامین هولت اختراع شد که یک آج زنجیره ای بی پایان برای موتور بخار خود ایجاد کرد. تقریباً در همان زمان، شرکت هورنسبی انگلستان نیز نسخه خود از یک بلدوزر را که به چیزی که امروزه به عنوان بلدوزر شناخته می‌شود نزدیک‌تر بود، به ثبت رساند، زیرا با کنترل قدرت به هر مسیر هدایت می‌شد.

هورنسبی اختراعات خود را در حدود سال 1914 به هولت فروخت. حتی با وجود اینکه برخی از مردم به این اختراعات به عنوان بلدوزر یاد می کنند، آنها در واقع خزنده بودند و از نظر فنی بولدوزر نبودند.

تاریخچه اولین بلدوزر

با این حال، اکثر مردم اعتبار اختراع بلدوزر را به جیمز کامینگز کشاورز کانزاس و جی. ارل مک‌لئود نقشه‌کشی می‌دهند که در سال 1923 یک تیغه خراش ایجاد کردند. حق اختراع آنها که در سال 1925 تأیید شد، مربوط به «تیغه خراشنده‌ای بود که به جلو روی تراکتور نصب شده بود. یک جفت بازوهای چرخان که به دو طرف تراکتور متصل هستند، به عنوان مثال بلدوزر ها.»

اولین بلدوزر جهان

اولین بولدوزر جهان

مخترع اولین بلدوزر جهان

تراکتوری که کامینگز و مک لئود تیغه بلدوزر خود را به آن وصل کردند یک تراکتور مزرعه چرخدار بود. از آنچه من می توانم جمع آوری کنم، به این دلیل به وجود آمد که کامینگز قراردادی را برای پر کردن یک ترانشه خط لوله برنده شده بود. پلانت که در بریزبن استرالیا بزرگ شده و زندگی می کند، بیش از 50 سال است که با بلدوزر کار می کند.

پلانت گفت: «هیچ یک از این مخترعان واقعاً بلدوزر نساخته‌اند. پلانت گفت: «آنها صرفاً موتورهای کششی مسیری بودند. تیغه خراشنده در جلوی دستگاه از نظر فنی بلدوزر است و از دستگاه به عنوان تراکتور خزنده یاد می شود.

یکی دیگر از مشارکت کنندگان در نوآوری بولدوزر LaPlant-Choate است که تعدادی از اولین بلدوزر ها و اسکرابرهای موتور را تولید کرد. پلنت گفت: «برخی از کارشناسان معتقدند شرکت LaPlant-Choate Mfg. Cedar Rapids، آیووا، برای اولین بار یک تیغه بلدوزر را به تراکتور تخمگذار مسیر نصب کرد، و اولین بولدوزر را در تولید تجاری معمولی تولید کرد. این دستگاه در سال 1923 در ساخت بزرگراه دیکسی در کنتاکی استفاده شد.

مخترع اولین بلدوزر

LaPlant-Choate نام خود را از EW LePlant گرفته است، که شرکت را در سال 1889 با جابجایی خانه ها و کشیدن کنده درخت راه اندازی کرد و برادرزاده روی Choate در سال 1911 به او پیوست. و در سال 1952 به آلیس-چالمرز فروخته شد. در نهایت، این شرکت تراکتورسازی کاترپیلار بود که بر بازار بلدوزر تسلط یافت. این شرکت در آگوست 1925 با ادغام شرکت Holt و رقیب اصلی آن، C. L. Best Gas Tractor Company، تشکیل شد.

 

نام کاترپیلار به عکاسی نسبت داده می شود که هولت برای گرفتن عکس از یکی از تراکتورهای خزنده خود استخدام کرده بود. عکاس وقتی تصویر را وارونه از لنز دوربین خود دید، غلتک‌ها شبیه یک کرم به نظر می‌رسند. هولت از آن خوشش آمد و نامش ماندگار شد.

[ خرید قطعات بلدوزر کاترپیلار ]

تاریخچه کلمه “بلدوزر” به قرن نوزدهم باز می گردد، زمانی که بلدوزر به دستگاه آهنگری افقی اشاره می کرد که برای شکل دادن و خم کردن فلز استفاده می شد. اصطلاح دیگر، دوز گاو، دوز بزرگ – به معنای واقعی کلمه برای یک گاو نر – از هر نوع دارو یا مجازات بود. گاو دوز نیز به معنای اجبار یا ارعاب بود. در اواخر قرن نوزدهم، بلدوزر کردن به معنای استفاده از نیروی وحشیانه برای فشار دادن از روی یا عبور از هر مانعی بود که به دو گاو نر اشاره می‌کرد که در دعوا به سر می‌زنند. اصطلاح امروزی ممکن است “قلدر” باشد.

پلنت خاطرنشان کرد: در طول جنگ جهانی اول، تراکتورهای خزنده هولت به طور گسترده توسط نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به عنوان “جانوران بار” برای حمل توپخانه سنگین و سایر محموله های سنگین در اطراف خطوط مقدم که هیچ وسیله نقلیه دیگری قادر به تحمل شرایط گل آلود نبود، استفاده می شد. همچنین در طول جنگ جهانی اول بود که اولین تانک های زرهی ردیابی توسعه یافتند و برای اولین بار توسط ارتش بریتانیا در سپتامبر 1916 در نبرد مورد استفاده قرار گرفتند.

در اواخر دهه 1930، وسایل نقلیه ردیابی رایج‌تر شدند، و آنها به ماشینی مورد استفاده در صنعت ساختمان تبدیل شدند که روی پروژه‌های بزرگی مانند ساختمان سد هوور و پل گلدن گیت کار می‌کردند.در دهه 1940، اصطلاح بولدوزر به کل دستگاه اطلاق می شد و نه فقط به اتصال.

[ بزرگ ترین بلدوزر جهان ، معرفی بزرگترین های جهان ]

ناوگان بولدوزر در جنگ جهانی دوم برای ساخت بزرگراه ها، باند فرودگاه ها و استحکامات استفاده شد. بولدوزرهای نظامی در دهکده های بمباران شده در سرتاسر اروپا غوغا می کردند و برای پاکسازی جاده ها و باز نگه داشتن خطوط تدارکاتی کار می کردند و در حالی که توسط نیروهای متفقین آزاد می شدند به داخل اردوگاه ها می رفتند. آنها اولین کسانی بودند که در حملات آبی خاکی، از جمله فرود نرماندی در سال 1944، به ساحل رفتند. دریاسالار نیروی دریایی ویلیام هالسی گفت که چهار چیز وجود داشت که به پیروزی در جنگ در اقیانوس آرام کمک کرد – هواپیما، تانک، زیردریایی و بولدوزر.

پس از جنگ، بلدوزر آوار شهرهای بمباران شده را پاکسازی کرد، جاده ها را ساخت و زمین های کشاورزی را در اروپا تسطیح کرد. هنگامی که رئیس جمهور آیزنهاور قانون بزرگراه کمک فدرال را در سال 1956 تصویب کرد، این به معنای ساخت سیستم بین ایالتی ایالات متحده بود و بلدوزر در مرکز صحنه بود.

بلدوزر ها

به گفته فرانچسکا روسلو آمون، در کتاب بولدوزر در سال 2016، دهه 1950 دوران رشد و ساخت و ساز سریع در ایالات متحده بود، اما آن سال ها به همان اندازه برای تخریب های بزرگ به نام پیشرفت مهم بودند. او می نویسد، به منظور پاکسازی فضا برای مسکن جدید حومه شهر، سیستم جاه طلبانه بزرگراه های بین ایالتی، و توسعه گسترده نوسازی شهری، شرکت های ویران کننده ساختمان ها را تخریب کردند در حالی که پیمانکاران خاکبرداری زمین ها را با سرعت و مقیاس بی سابقه ای تسطیح کردند.

[ خرید قطعات بلدوزر کوماتسو ]

با گذشت سالها، بلدوزر به نماد آمریکایی تبدیل شد. اندازه و پیچیدگی ماشین‌ها با اضافه شدن گیربکس‌های اتوماتیک، سیلندرهای هیدرولیک، موتورهای الکتریکی، فناوری GPS و کنترل خودکار درجه افزایش یافت.

پلنت خاطرنشان کرد: «ماشین در تقریباً 100 سال گذشته بسیار تغییر کرده است، از اتصال بر روی یک تراکتور مزرعه چرخدار در سال 1923 به یک ماشین کاملاً یکپارچه در سال 2020».

پیشرفت‌های زیادی در طول سال‌ها در طراحی تیغه‌های بولدوزر، طراحی تراکتور خزنده و طراحی کنترل‌کننده‌های بولدوزر انجام شده است. پلنت گفت: اسب بخار بیش از 50 برابر افزایش یافته و وزن ها نیز به طور تصاعدی افزایش یافته است. او گفت: “فقط می توان تعجب کرد که کامینگز و مک لئود در مورد ماشین های امروزی چه فکری می کنند.”

چیزی که به عنوان راه حلی برای کشاورزان آغاز شد، در نهایت به راه حلی برای صنعت ساختمان تبدیل شد.

امروزه، این نماد آمریکایی فقط یک «دوزر» ساده است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نیاز به مشاوره دارید؟

اگر مشکلی دارید که نمی توانید در بین مقالات سایت جواب سوال خود را پیدا کنید، حتما با ما مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
top